fot. Rafał Skawiński

Ekstremalne zjawiska pogodowe, będące skutkami zmian klimatycznych, stają się naszą codziennością. Wspólne działania na rzecz klimatu to klucz do ograniczenia ich negatywnych konsekwencji. Jednym z takich działań jest gromadzenie wody opadowej. O doświadczeniach z tym związanych i o konkursie na „łapanie wody” dowiemy się z pierwszego filmu zrealizowanego przez Żywiec Zdrój w ramach kampanii „Woda to nasza wspólna sprawa”, którego bohaterką jest Pani Grażyna, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni.

 

WODA TO SKARB

Na całym świecie mieszka obecnie ponad 7,5 miliarda ludzi i liczba ta cały czas rośnie. Wraz z nią, wzrasta też zapotrzebowanie na wodę. Szacuje się, że obecnie ponad 2 miliardy ludzi zamieszkuje obszary narażone na ograniczony dostęp do wody pitnej, do roku 2050, prawdopodobnie ¼ mieszkańców Ziemi doświadczy chronicznego lub okresowego jej braku. Jednocześnie stoimy w obliczu zmieniającego się klimatu i negatywnych skutków tej zmiany, takich jak coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe, nasilające się susze, czy powodzie.

Na Żywiecczyźnie, w ostatnich latach, obserwujemy łagodne zimy, okresy intensywnych i krótkich opadów deszczu przeplatające się z czasem suszy i fal upałów. Zjawiska te dotykają nas wszystkich, dlatego potrzebne jest zaangażowanie każdego z nas, by podejmować działania przyczyniające się do racjonalnego gospodarowania wodą.

„Dbałość o nasz wspólny skarb, czyli o wodę, zaczyna się od budowania świadomości. Aby mądrze działać w obszarze odpowiedniego gospodarowania tym zasobem, musimy wiedzieć co i dlaczego warto robić. Stąd też pomysł na kampanię „Woda to nasza wspólna sprawa” –Chcemy pokazać, na konkretnych przykładach naszych inicjatyw, co może zrobić każdy z nas, by troszczyć się o wodę. Mamy doświadczenie, które zbieraliśmy przez ponad 10 lat prowadzenia wspólnych z lokalnymi partnerami działań mających na celu ochronę zasobów wodnych na Żywiecczyźnie – chcemy się podzielić zdobytą wiedzą i dobrymi praktykami.” – mówi Edyta Krysiuk – Kowalczyk , Dyrektor Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w firmie Żywiec Zdrój

OD EDUKACJI DO DZIAŁANIA

Jak nauczyć innych troski o wodę i zaangażować ich w konkretne działanie? Najlepiej w partnerstwie, bo przecież razem możemy osiągnąć więcej. Dlatego firma Żywiec Zdrój wraz z Fundacją Ekologiczną ARKA zainicjowała akcję „Łapmy wodę”. Pierwsza edycja odbyła się już w 2016 roku i skupiała się na edukacji. Ponad 3200 uczniów z 15 śląskich szkół wzięło udział w warsztatach ekologicznych. W tym roku odbywa się druga edycja skierowana do szkół w gminach Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka, które Fundacja odwiedzi wraz z Mobilnym Wodnym Centrum Edukacji Ekologicznej. To doskonała okazja, aby uczyć się poprzez zabawę i doświadczenie. Z kolei dla dorosłych organizatorzy przygotowali konkurs, którego celem jest zachęcenie mieszkańców Żywiecczyzny do gromadzenia deszczówki.

„Deszczówkę łapiemy po to, aby nam nie uciekła. Zazwyczaj woda spadając na ziemię spływa do potoków i rzek. Aby mieć jej więcej w gospodarstwie, łapiemy deszczówkę” – tłumaczy Krystian Biłek z Fundacji Ekologicznej ARKA.

„Wody na Ziemi zawsze jest tyle samo. Tylko w różnych miejscach. Znajduje się w chmurach, rzekach, oceanach, lodowcach. Dostęp mamy niestety tylko do 2% wody pitnej” – dodaje.

Dlatego też powinniśmy podejmować działania służące racjonalnemu gospodarowaniu zasobami wodnymi, a jednym z najprostszych sposobów jest właśnie gromadzenie wody opadowej. Możemy ją później wykorzystać do podlewania rabat czy ogródka warzywnego. Dzięki temu zmniejszamy zużycie wody pitnej, co przekłada się także na oszczędności w gospodarstwie domowym. Podczas 10-minutowego deszczu, z dachu o powierzchni 120 m² można zebrać nawet 180 litrów wody, która wystarczy na podlanie prawie 40 m² ogrodu.

W ramach kampanii „Woda to nasza wspólna sprawa”, jedna z bohaterek – pani Grażyna Patera – opowiada jak zaczęła zbierać deszczówkę.

„Najpierw w moim ogrodzie do zbierania wody wykorzystałam starą wanienkę dla dzieci i duże pojemniki” – mówi pani Grażyna Patera, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni. „Potem mąż, zarażony pomysłem, przerobił rynnę i skierował z niej wodę na grządkę z truskawkami i winogronami. Przez lato widać było jak pięknie ożyły!”

Pani Grażyna, jako laureatka pierwszej edycji konkursu „Łapmy wodę” otrzymała od Fundacji Ekologicznej ARKA oraz firmy Żywiec Zdrój beczkę na deszczówkę. W filmie opowiada więcej o tym, jak z niej korzysta na co dzień i jak inspiruje sąsiadów do troski o wodę.

 

WODA TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA

Jak pokazuje przykład pani Grażyny Patery, racjonalne gospodarowanie wodą nie jest trudne, a działania w tym obszarze może podjąć każdy z nas. Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Ekologiczną ARKA i zdobywać wiedzę o wodzie oraz o tym, jak się o nią troszczyć na co dzień. Dorośli mogą zacząć od zbierania deszczówki – warto wykorzystać zbiorniki i pojemniki, które już mamy oraz wziąć udział w konkursie. Na zwycięzców czeka aż 30 beczek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić – śledź kampanię „Woda to nasza wspólna sprawa”, by poznać lokalnych bohaterów i ich sposoby na dbanie o wodę.

W ramach kampanii „Woda to nasza wspólna sprawa” firma Żywiec Zdrój  oraz Fundacja Ekologiczna Arka ogłasza drugą edycję konkursu „Łapmy wodę. Konkurs adresowany jest do pełnoletnich mieszkańców gmin Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka. Aby wziąć w nim udział, trzeba wykazać się kreatywnością i przesłać do organizatorów fotografie, krótkie filmy lub opisy przydomowych ogrodów wraz z pomysłami na wykorzystanie deszczówki w ogrodzie.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 3 września 2020. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie: http://fundacjaarka.pl/aktualnosci/konkurs-lapmy-wode. Nagrody zostaną wręczone podczas seansów kina plenerowego wieńczących kampanię „Woda to nasza wspólna sprawa”.

 

Udostępnij Drukuj E-mail