1. Pomysłodawcą i  inicjatorem budowy skoczni narciarskich (dużej - wyczynowej i małej- treningowej) był  kierownik Szkoły Ludowej  w Rajczy Ludwik Kocoń i wraz z uruchomieniem ich w 1952 roku rozpoczyna się historia rajczańskich Rajdów Chłopskich.

2. Aktywnymi twórcami pierwszych rajdów byli: Kazimierz Ryłko - prezes Powiatowego Związku Samopomocy Chłopskiej w Żywcu, Mieczysław Bułka prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska " w Rajczy, Ludwik Kocoń- kierownik Szkoły Ludowej w  Rajczy oraz Wirgiliusz Wisiński- sekretarz Powiatowych LZS w Żywcu.

3. Organizatorem pierwszych konkursów skoków narciarskich był ówczesny prezes Koła LZS Rajcza Józef Śliwczyński. Konkurs skoków na pierwszym rajdzie wygrał mistrz Polski olimpijczyk i późniejszy trener kadry narodowej Antoni Wieczorek z LKS Szczyrk. Rekord skoczni wynosił wtedy 60 m.

4. Uczestnicy pierwszych rajdów  brali udział w zawodach na nartach własnej konstrukcji z jednym kijem, w strojach ludowych.

5. "Pokusica" to nieodłączny i sławny napój alkoholowy pierwszych rajdów, przyrządzany z grzanego wina i przypraw korzennych.

6. Władysław Pustelnik "Jewiorz" z Rycerki Dolnej - artysta ludowy, bajarz, muzyk, rzeźbiarz samouk odtwórca jednej z ról w filmie "Żeniac" przeszedł do historii rajdów jako prowadzący na koniu barwny korowód. Podczas jednego rajdu wjechał konno po schodach do nowoczesnej na owe czasy restauracji "Parkowa " w Rajczy.

7. W pierwszych rajdach uczestnicy otrzymywali w nagrodę żywy inwentarz.

8. W 1993 roku  strona słowacka włączona została do organizacji rajdu  i po raz pierwszy odbył się  bieg narciarski ze Zwardonia do Skalitego na Słowacji.

10. W 1994 roku patronat nad rajdem objął ówczesny premier rządu RP Waldemar Pawlak. Imprezę zaszczyciła również swoją obecnością była premier rządu Hanna Suchocka.

11. W 1996 roku był rajdem największego sukcesu Edwarda Dudka, który jako stały uczestnik rajdów zwyciężył w kilku kategoriach.

12. W 2000 roku nowością na rajdzie był wyjazd wyciągiem ze słowackiej Oszczadnicy, a następnie przejście przez szczyt Wielkiej Raczy do  Rycerki Kolonii. Wtedy też odbył się  po raz pierwszy bieg narciarski "Beskidy Bez Granic" na trasie 25 km ze słowackiej Oszczadnicy do Zwardonia.

13. 2004 rok był ostatnim rokiem, kiedy uczestnicy musieli mieć ze sobą paszporty.

14. W 2009 roku cztery flagi powiewały podczas otwarcia rajdu - polska, słowacka, czeska i włoska. Po raz pierwsi dołączyli wtedy Czesi z Kosarzysk i mieszkańcy włoskiego Lambrugo.

15. Miejscowe szkoły zawsze wystawiały drużyny do poszczególnych konkurencji. Duże sukcesy odnosili zawodnicy ze szkoły w Rycerce Górnej, których trenowali Ludmiła i Józef Laszczykowie.

źródło: "Historia Narciarskich Rajdów Chłopskich" Jolanta i Andrzej Ryłko

Nie ma w Polsce drugiej imprezy, która łączyłaby w sobie sport rekreację, zabawę, turystykę, kulturę i muzykę. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Poniżej plakat  tegorocznego jubileuszowego  Narciarskiego Rajdu Chłopskiego:

 

Udostępnij Drukuj E-mail