Zespół Pieśni i Tańca "Żywczanie" z Żywca obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności. Z tej wyjątkowej okazji przygotował specjalny koncert, który odbędzie się w piątek, 9 lutego w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Zespół został założony w 1997 roku. Działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Folkloru „Żywiecczyzna”. Reprezentuje folklor górali żywieckich w artystycznym opracowaniu scenicznym. Liczy ponad 50 dzieci i młodzieży w wieku 7-20 lat, pochodzących z Żywca i okolicznych miejscowości.

W programie zespołu znajdują się głównie zabawy, bardzo żywiołowe i dynamiczne tańce, przyśpiewki i melodie górali żywieckich. Prezentowane są w nim tradycyjne instrumenty góralskie takie jak dudy, trombity, rogi pasterskie, różnego rodzaju piszczałki, a także tradycyjne stroje wykonane zgodnie z muzealnymi wzorami.
Oprócz własnego regionu zespół prezentuje również melodie i przyśpiewki z innych regionów Polski, w tym tańce śląskie z regionu Raciborza.

Bardzo często poza koncertami z zespołem występuje sama kapela. Muzycy biorą udział w wielu imprezach promujących Żywiec zarówno w kraju jak i za granicą. Kapela zapraszana jest również do oprawy muzycznej różnych imprez kulturalnych, religijnych, towarzyskich.
W jej repertuarze znajduje się nie tylko muzyka górali Żywieckich lecz także inne melodie mieszkańców Karpat.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, nie tylko miłośników tradycyjnej folkloru góralskiego, na transmisję na żywo z tego koncertu.
Rozpoczniemy około godziny 18:00, okno pojawi się poniżej.

Udostępnij Drukuj E-mail