Święto Gminy Rajcza Wawrzyńcowe Jarmarki odbędzie się w tym roku 11 sierpnia. To największa letnia impreza odbywająca się na terenie Gminy Rajcza.

Jej geneza wywodzi się z tradycji palenia hud. Hudy to wielkie ogniska, które górale w południowej części Beskidu Żywieckiego palili na halach w wigilię Świętego Wawrzyńca, czyli w nocy z 9 na 10 sierpnia. Święty Wawrzyniec - jeden z patronów kościoła parafialnego w  Rajczy - zginął śmiercią męczeńską przez przypalenie na rozżarzonej  kracie. Prawdopodobnie dlatego upamiętniono patrona parafii rozniecając wielkie słupy ognia. Tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego.

Na wielu polanach w okolicy Rajczy i Ujsół górale wciąż stawiają wielkie hudy w wigilię Świętego Wawrzyńca. Podczas Wawrzyńcowych Jarmarków momentem kulminacyjnym jest zapalenie wysokiej hudy.

W tym roku gwiazdą Wawrzyńcowych Jarmarków będzie Szymon Wydra i zespół Carpe Diem. Wcześniej na deskach rajczańskiego amfiteatru pojawi się kabaret Ciach. Będzie też trochę ludowego brzmienia, ponieważ zobaczymy nasz rodzimy Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Rajczańska", a także Zespół Folklorystyczny" Brynica". Ponadto "Wawrzyńcowym Jarmarkom" towarzyszyć będzie pokaz i warsztaty breakdance, kiermasz twórczości ludowej i wiele innych atrakcji. Mocno zaznaczony będzie w imprezie akcent sportowy gdyż już o godzinie 4.00 rano spod Centrum Kultury w Rajczy wystartuje ultramaraton górski  "Chudy Wawrzyniec" na 50, 80 i 100 km. Towarzyszyć mu będzie  bieg "Mała Rycerzowa" - zaprasza Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Rajczy Katarzyna Dziasek - Dallig.


WGmedia obejmuje patronat medialny nad tym wydarzeniem. Miło nam w związku z tym poinformować, że przeprowadzimy transmisję na żywo z tego wydarzenia. Przekaz rozpoczniemy od godziny 18:00 od występu Ziemi Rajczańskej. Później przyjdzie czas na dobrą dawkę humoru z kabaretem Ciach oraz pokaz tańca breakdance. A na koniec zapraszamy na występ Szyona Wydry z zespołem Carpe Diem. Jeśli tylko warunki pozwolą postaramy się też zrealizować transmisję z rozpalenia Hudy Wawrzyńcowej.
Okno transmisji pojawi się poniżej. Z uwagi na transmisję w plenerze i zmienną aurę prosimy o wyrozumiałość w przypadku problemów technicznych z przekazem lub jego brakiem

 

 

 

 źródło i zdjęcia: GOKiS w Rajczy

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail