"Rękodzieło, to dla mnie przede wszystkim: sztuka, tradycja ludowa, nasze korzenie. Cieszy mnie przekazywanie tradycji innym ludziom." 

Pani Urszula Kopeć z Rajczy tworzy z bibuły już 30 lat. Jak robić pierwsze kwiaty, tego nauczyła ją mama.

Pani Urszula jest nauczycielką w Szkole Podstawowej im ks. Józefa Tischnera w Rajczy i żoną sołtysa. Bardzo lubi pracę z dziećmi, prowadzi Zespół Regionalny „Sarna”.

Z zamiłowania jest bibułkarką, a swoją wiedzą i umiejętnościami chętnie dzieli się ze swoimi podopiecznymi. Od lat prowadzi warsztaty bibułkarskie zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest propagatorką sztuki regionalnej na terenie Żywiecczyzny, ale także poza granicami naszego kraju. Dwukrotnie wystawiała swoje prace na Słowacji a w ramach projektu Komenus bibułki prezentowane były także w Anglii. Chętnie bierze udział w organizacji imprez lokalnych, do których przygotowuje m.in. dekorację okolicznościowe wykorzystując kwiaty z bibuły. Reprezentuje Rajczę na  np. w Skansenie w Chorzowie czy na różnych innych targach produktów regionalnych na Ślasku wraz z Sołtysem Zbigniewem Kopeć, córką i wnukiem Dominikiem.

Należy również do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

(...) „Wykonując swoje prace staram się wzorować na naturalnych kwiatach, dobieram kolory i kształty naturalne. Swoją wiedzę przekazuję także paniom z koła gospodyń wiejskich, do którego należę.” (...)

(...) „Już od pierwszego bibułowego kwiatu zafascynowałam się piękną sztuką jaką jest bibułkarstwo. Pięknym bowiem jest fakt, iż ze skrawków kolorowej bibuły można stworzyć tak piękne kształty. Bibułkarstwo niejako stało się dla mnie hobby, wypełnieniem wolnego czasu, którego niestety nie mam wystarczająco dużo aby bardziej poświęcić się tworzeniu kwiatów.” (...) 

"18 października w Rajczy dzięki prośbom mieszkańców i pomocy Sołtysa  kolejny raz rozpoczęłam cykl warsztatów z bibułkarstwa, tym razem w Sołtysówce w Rajczy. Warsztaty, które prowadzę są bezpłatne i każdy może brać w nich udział. Serdecznie zapraszam w każdy czwartek od godziny 16.30 na zajęcia do Sołtysówki w Rajczy. Na pierwszych zajęciach uczyłam chętnych jak zrobić tulipana i kosmosa. Było miło wesoło i na luzie. Szybciutko przeleciało 1,5 h godziny. Efektem były te piękne kwiaty na zdjęciu poniżej. Uczestnicy byli zadowoleni i dumni z siebie,  a ja z nich." - mówi Pani Urszula Kopeć.

Te warsztaty nie są trudne i dla każdego. Pani Urszula z każdego potrafi zrobić dobrego bibułkarza. Trzeba tylko chcieć, nic więcej nie jest potrzebne. Krok po kroku tłumaczony jest każdy element. Własna inwencja też jest miło widziana. Przykładowo mały wnuk Pani Urszuli wymyślił pięknego goździka. Możesz i ty, jeśli tylko chcesz poznać te tajniki.

"Relaks gwarantowany. Na warsztaty przyszłam, by się wyciszyć. I udało się. Mam nową pasję. Przyszłam raz, spodobało mi się, przyjdę znowu." - mówi uczestniczka warsztatów. 

 

zdjęcia: Sołtysówka Rajcza, Urszula Kopeć, Magdalena Sporek

źródło niketórych informacji: Baza Twórców Ludowych Żywiecki Raj

Udostępnij Drukuj E-mail