Pewnie niewiele osób wie o tym (zwłaszcza młodych), że na granicy Rajczy i Ujsół w latach 50. oraz na początku lat 60. XX w. funkcjonowały skocznie narciarskie.

Historia skoczni

Dwie skocznie narciarskie na północno-wschodnim stoku Góry Hutyrów (granica Ujsół i Rajczy) powstały w latach 1950-1951. Wśród inicjatorów budowy znaleźli się leśnik inż. Tadeusz Sporek oraz kierownik miejscowej szkoły Ludwik Kocoń. Udział w powstaniu obiektów mieli także działacze Urzędu Gminy oraz GS-u. Oficjalne otwarcie skoczni nastąpiło 1952 podczas zawodów o mistrzostwo Ludowych Zespołów Sportowych. Tego typu konkurs rozegrano także w kolejnym roku, a w kategorii seniorów zwyciężył Antoni Wieczorek z odległościami 47,5 i 47 m, wyprzedzając Rudolfa Frosa i Stefana Przybyłę. Zawody te uwieczniły kamery Polskiej Kroniki Filmowej. W 1953 odbyły się tam także mistrzostwa województwa krakowskiego. Zawody na skoczniach w Rajczy rozgrywano także w ramach corocznych Rajdów Chłopskich. Wśród nagród, jakie wręczano zwycięzcom tych konkursów, były kupony na ubranie oraz żywy wieprz. W 1963 obiekty zamknięto. Z czasem w latach 70. XX w. popadły w ruinę, w którym to stanie trwają niestety do dziś. W latach 90. XX w. oraz na początku XXI w. pojawiały się pomysły reaktywacji skoczni. Budowę nowej skoczni K 30 zakładał Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich PZN-u, opublikowany w 2004. Koszt prac oszacowano na 220 tys. zł, a 30% finansowania miało pochodzić ze środków samorządowych. Inwestycja ostatecznie nie doszła do skutku. Według źródeł Władysława Bułki rekord większego obiektu wynosił "ok. 52 m" lub 59 m (ustanowiony przez Kazimierza Maciejowskiego z Czarnych Żywiec). Na mniejszej skoczni najdłuższy skok (33 m) uzyskać miał Michał Zając z LZS Rajcza. Na podstawie wyników zawodów i informacji o rekordach można wywnioskować, że większy obiekt mógł mieć punkt K usytuowany w okolicach 50-55 metra ze skoku, a mniejszy - ok. 30 m. Większa skocznia została wymieniona w spisie obiektów zatwierdzonych przez Główny Komitet Kultury Fizycznej w 1956 roku jako obiekt o punkcie L (wówczas był to punkt oznaczający początek strefy lądowania) przedziału 40-50 m.

Poniżej kilka zdjęć z zawodów na owych skoczniach i obecne pozostałości po nich.

 

Parametry skoczni w pigułce: 

Skocznia na Górze Hutyrów -  Punkt konstrukcyjny K~55 m

Większa skocznia na granicy Rajcza- Ujsoły
Data otwarcia 1952
Igelit brak
Rekord 59 m
Kazimierz Maciejowski
Kluby LZS Rajcza
49°29′35,43″N 19°06′02,38″E

Skocznia na Górze Hutyrów - Punkt konstrukcyjny K~30 m

Mniejsza skocznia na granicy Rajcza-Ujsoły 
Data otwarcia 1952
Rekord 33 m
Michał Zając
Kluby LZS Rajcza
49°29′31,36″N 19°06′09,28″

 

Z historii naszego regionu wiadomo także, że działała skocznia narciarska na Zagrodzie w Rycerce Górnej. Historię tej skoczni opisywaliśmy w artykule pt. "Z opowieści babci i dziadka, czyli czego młodzi o Rycerce nie wiedzą" tutaj

Źródło i zdjęcia: wikipedia

zdjęcia obecne pozostałości: Ryszard Hutyra

 

Udostępnij Drukuj E-mail