Zapraszamy do wysłuchania historii uczestników niezwykle szybkiej budowy kościoła parafialnego w Ciścu, które obrazują trudności, jakie stwarzały władze PRL, chcąc uniemożliwić budowę obiektów kultu religijnego.

Odcinek 2: Franciszka Piwowar

Wywiad: Gabriela Biegun

Współpraca: Genowefa Śleziak

W środę 16 lutego br. w kościele parafialnym odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 50-lecia Budowy Kościoła, podczas którego zostały omówione wszystkie ważne kwestie związane z uroczystościami. Jest to niezwykle ważny jubileusz dla mieszkańców gminy. W Ciścu nie ma zapewne osoby, która nie słyszałby o historii związanej z budową miejscowej świątyni. Spotkanie rozpoczął obecny proboszcz parafii ks. Marek Nieciąg, który przywitał wszystkich przybyłych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władzy, kultury, oświaty i kościoła, parafianie, zaproszono również przedsiębiorców oraz działaczy. Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik zabierając głos, przedstawił ogólne założenia jubileuszu, omawiając planowane działania, kwestie związane z promocją wydarzenia, jego religijnym oraz społeczno–patriotycznym wymiarze. Ksiądz Władysław Nowobilski, z którego to inicjatywy doszło do budowy kościoła w 1972 roku, w krótkim słowie wspomniał o publikacji, która wkrótce się ukaże oraz najbliższych wydarzeniach, które będą miały na celu upamiętnienie wydarzeń sprzed 50 lat. Pan Marek Łukasik z Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił zaawansowanie prac nad wystawą oraz broszurą poświęconą budowie "Kościoła Jednej Doby".

Zobacz również Jubileusz 50-lecia Budowy Kościoła w Ciścu | Wspomnienia Marii Tondytko oraz Jak powstawał Kościół Jednej Doby?

Udostępnij Drukuj E-mail