Od pierwszej, zarejestrowanej projekcji w Kinie Janosik minęło 110 lat!
Właśnie w 1911 r. widzowie obejrzeli wtedy w Teatrze Świetlnym "Urania" „Narodzenie, życie i mękę Chrystusa", mogąc zajmować miejsca pierwsze (fotele pokryte aksamitem), drugie (fotele składane) albo trzecie (ławki), loże bowiem zarezerwowane były dla rodziny żywieckiego arcyksięcia.
Aby upamiętnić tę rocznicę zapraszamy Was na specjalny pokaz niemego filmu z 1921 r. "JANOSIK 21" ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo przez poznański Waldemar Rychły Trio!!!

Seans poprzedzi prelekcja historyczki Doroty Firlej o godzinie 18:00.
 
18:30 Projekcja filmu – "Jánošík" (1921, reż. Jaroslav J. Siakel, 67 min) z muzyką na żywo Waldemar Rychły Trio
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa materiałów archiwalnych.

KINO JANOSIK
ul. Sobieskiego 1, ŻYWIEC
ul. Siennieńska 54
19 listopada (piątek) godz. 18:00
 
Janosik (1921) - niemy film z 1921 roku ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo w wykonaniu zespołuWaldemar Rychły Trio- Dominika Dołżyńska - skrzypce
- Tomasz Mazur - flugelhorn
- Waldemar Rychły (Kwartet Jorgi) - gitara, gongroo
 
Zespół zagra 67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich, barokowych...
 
Organizator: Kino Janosik w Żywcu, Silesia Film
https://kinojanosik.pl
Partner: Instytut Słowacki
https://www.mzv.sk/web/sivarsava/domov
 
 
Janosik 21 to pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713)) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa... debiutantów. Reżyser i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w... garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO
 


Waldemar Rychły - muzyk, kompozytor, aranżer. Z wykształcenia architekt. Współtwórca, razem z bratem Maciejem legendarnego Kwartetu Jorgi, istniejącego nieprzerwanie od połowy lat 80-tych.
Zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzyka trafiała na filmową ścieżkę dźwiękową. Ma na koncie kilkanaście płyt.
Jego muzyka bazuje na elementach ludowej tradycji wielu narodów, korzysta z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu.
Udostępnij Drukuj E-mail