Rozległe tereny obecnej wioski Laliki i duże odległości do najbliższych kościołów sprawiły, że w głowach mieszkańców zrodziły się plany na wybudowanie kościoła jeszcze przed II wojną światową. Przy odbudowie w 1947 r. spalonej od pioruna dzownnicy na Pochodzitej, została ona powiększona o wymiary niewielkiej kaplicy. 2 razy w miesiącu ksiądz z Milówki. W 1965r. ś.p. ks. Stanisław Fijałek rozbudował tę kaplicę i odtąd rozpoczęło się tu stałe duszpasterstwo. W 1981 r. zostało wydane zlecenie wybudowania kościoła w centrum wioski, które ks. bp Jana Pietraszko zlecił ks. Kazimierzowi Bubie. Wspólnie wyznaczyli najodpowiedniejsze miejsce pod budowę kościoła i plebanii. Projekt kościoła został wykonany przez małżeństwo Zbigniewa i Ilony Główka z Bielska-Białej Straconki. Ks. bp Jan Pietraszko zatwierdzał także wystrój wnętrza tego kościoła. 4 rodziny ofiarowały działki pod budowę kościoła i plebanii bezpłatnie : Józef i Anna Brączek, Ludwik i Michalina Pytel, Józef i Otylia Urbaczka, Józef i Maria Brączek.

Pierwsze prace rozpoczęły się w 1983r. od wypalenia 110 tys. cegieł. 22 VI 1983r Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, który został wmurowany przez ks. bpa Pietraszko 16 IX 1984r., a kopanie fundamentów pod kościół zaczęto 16 VII 1984r. Aby podziękować Bogu za dotychczasowe prace budowlane w zimie 1984/1985 po domach wędrował obraz M B Częstochowskiej. W pierwszą sobotę lipca 1985r w kościele, który był wtedy w surowym stanie, pobłogosławione było małżeństwo Mieczysława i Heleny Zawada. Pan Młody wspólnie z Franciszkiem Szczotką najwięcej angażowali się przy pracach ciesielskich i murarskich.Nowy kościół poświęcił 4 VI 1987r ks. kardynał Franciszek Macharski odprawiając pierwszą Mszę św. ku czci Zesłania Ducha Świętego. W czerwcu 1992r poświęcone zostały przez ks. bpa Tadeusza Rakoczego dzwony, na które parafianie składali się przez 2 lata. W 2002 roku rzeźbiarz z Białki Tatrzańskiej wykonał stacje drogi krzyżowej, która została poświęcona w czasie wizytacji przez ks. bpa T. Rakoczego. Następnego roku kamieniarz z Węgierskiej Górki wykonał dla naszego kościoła z marmuru ambonkę, chrzcielnicę i wykończył ołtarz soborowy. Ks. Stanisław Czernik polecił nam młodego, zdolnego rzeźbiarza z Białego Dunajca, p. Tadeusza Franosza, który wykonał z drzewa lipowego płaskorzeźbę ołtarzową przedstawiającą scenę Zesłania Ducha Świętego. Projekt tej rzeźby zrobiła siostra Teofora ze Zgromadzenia SS. Boromeuszek. Dziełem tego rzeźbiarza jest także popiersie Jana Pawła II. W marcu b.r. stolarz z Koniakowa wykonał sedilia do prezbiterium.


Bryła kościoła w Lalikach wspaniale wkomponowana jest w krajobraz Beskidów, a jego lokalizacja sprawia, że jest on z daleka widoczny dla przejeżdżających trasą pętli beskidzkiej, a teraz także dla jadących drogą ekspresową Bielsko-Biała – Zwardoń. Wystrój wnętrza kościoła zawiera wiele elementów drewnianych, jak np. symboliczne przedstawienie darów Ducha Świętego na balustradzie chóru, ponieważ wchodząc do górskiego kościoła, spodziewamy się zobaczyć dużo elementów wykonanych z drzewa. 26 III 2011r w czasie wizytacji kanonicznej ks. bp Tadeusz Rakoczy dokonał konsekracji kościoła parafialnego. 

tekst pochodzi ze strony: www.laliki.wiara.org.pl

zdjęcia: kawu

Udostępnij Drukuj E-mail