Kiedy powstała i w jakich okolicznościach? W odpowiedziach na te pytania z całą pewnością już chyba zawsze będzie trzeba dodawać słowo "prawdopodobnie".

Przyjrzyjmy się dziś najcenniejszemu zabytkowi Kiczory - Kapliczce znajdującej się w przysiółku Laliki - Tarliczne, choć są i tacy, którzy twierdzą, że należy do Szarego - Pawliczne. Kapliczka pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny. 

Zabytek ma konstrukcję murowaną, osadzony na planie prostokąta, z tyłu zaokrąglony. Wnętrze budowli zdobi ludowy ołtarz w barokowym stylu. W 2003 roku dzięki inicjatywie Fundacji Europejskiej pod opieką konserwatora zabytków, dokonano remontu Kapliczki. Została usunięta drewniana obudowa, by odsłonić zabytkowe mury. Przeprowadzono także remont wnętrza.  Kontrowersje budzi jednak czas i okoliczności powstania kapliczki.

 

 

laliki.com

Cuda, zbójnicy i księżniczka

To prawdopodobnie najstarsza kapliczka, której powstanie mieszkańcy wiążą aż z XVII wiekiem. W tym miejscu miał się zatrzymać jeszcze król Jan Kazimierz, wracający ze Śląska do Żywca. Inna legenda mówi o tym, że w miejscu dzisiejszej kapliczki postój miały wojska króla Jana III Sobieskiego, zmierzające z Żywca na odsiecz wiedeńską. Ponoć jeden z rycerzy królewskich miał widzenie: rycerz ten wybrał się na polowanie w okolice dzisiejszej Milówki. Jednak w pogoni za zwierzyną zgubił drogę powrotną i zrozpaczony odmawiał modlitwę do Matki Bożej. Gdy szukał drogi powrotnej, dostrzegł światełko, które wskazało mu właściwy kierunek. Zaciekawiony podążał za tajemniczym blaskiem, który wkrótce okazał się obrazem Matki Bożej. Rycerz obraz ten zawiózł królowi, odczytując jego pojawienie się jako znak zwycięstwa w wyprawie, na którą wojska królewskie podążały. Prawdopodobnie wydarzenie to było w miejscu dzisiejszej Kapliczki, która została wybudowana na pamiątkę tamtego cudu.

Ludowe podanie głosi również, iż Kapliczka to dzieło nawróconych zbójników, którzy w ramach pokuty mieli za zadanie nanieść kamieni i postawić kapliczkę.

Legenda mówi także o księżniczce, która jadąc powozem utknęła w błocie i nikt nie mógł jej wydostać. To długich staraniach powóz wreszcie wyciągnięto, a księżniczka z wdzięczności ufundowała kapliczkę.

  

 

en.trail.pl

Nieco faktów

Pierwsze wzmianki na temat powstania Kapliczki znajdują sią w dokumentach parafialnych Milówki i mówią o 1826 roku. Według źródeł jej budowniczym był Szczepan Kuśnierz, mieszkaniec Pawlicznego. Nie wiemy jednak dokładnie, czy Kuśnierz Kapliczkę wybudował, czy rekonstruował. Wiemy natomiast, że w spadku przepisał ją swojemu sąsiadowi Pawłowi Kuśnierzowi. Testament, który Szczepan pozostawił, nakładał na Pawła obowiązek dbania o dobry stan Kapliczki, a przede wszystkim o to, by były w niej odprawiane msze. I tak pierwsza msza według dokumentów parafialnych została odprawiona w 1831. Obecnie w okresie letnim msze święte odprawiane są w Kapliczce dwa razy w miesiącu.

Wszystkie Miejsca z historią

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły