Od 2 lipca 2016 otwarta jest baza namiotowa Przysłóp Potócki w Rycerce Górnej.

Baza Namiotowa na przełęczy Przysłop Potócki, którą prowadzi Uczelniany PTTK w Gliwicach, znajduje się w Beskidzie Żywieckim, w grupie Wielkiej Raczy. Leży na bocznym grzbiecie odchodzącym na północ od Bani (1124 m.), na przełęczy pomiędzy Praszywką Wielką (1043 m.), a Bendoszką Wielką (1144 m.) przy czarnym szlaku z Soli na Przegibek.

Baza namiotowa znajduje się tuż pod lasem na wielkiej polanie. Miejsce zachwyca od pierwszego wejrzenia. Aby to docenić najlepiej spędzić tutaj przynajmniej jedną noc. Na miejscu jest wszystko, czego potrzeba by odpocząć po wędrówce. Miejsce w namiocie, polowa kuchnia do przygotowania strawy i cisza, spokój, piękna przyroda wokół… ludzie, którzy tak jak Ty przemierzają z plecakiem góry. Czasem spotkasz kogoś pogrywającego na gitarze przy ognisku, innym razem wędrowca opowiadającego o swoich przygodach…

Baza czynna jest przez całe wakacje - w lipcu i sierpniu. Oferuje 30 miejsc noclegowych w warunkach turystycznych (w małych, pięcioosobowych namiotach, wyposażonych w materace) i około 30 miejsc w namiotach własnych. Każdy turysta przybywający tutaj może liczyć na bezpłatny wrzątek, kawę bądź herbatę. Zaplecze kuchenne stanowi dobudowana do pobliskiego szałasu wiata z piecem, będąca jednocześnie jadalnią - stanowiąca centrum bazy. Wodę trzeba sobie przynieść ze źródełka oddalonego kilkaset metrów od bazy, przechodząc wydeptaną ścieżką w stronę doliny Rycerki. Łazienka urządzona została w pobliskiej kępie drzew, natomiast toaleta zlokalizowana została w lesie w pobliżu bazy.

Przysłop Potócki to najmłodsza baza w naszych górach, stanęła w 2007 roku, inicjatorami i pomysłodawcami tego przedsięwzięcia byli członkowie SKPG "Harnasie": Łukasz Pisarek i Sylwester Mateja.

 

 

Mapa dojścia – źródło: przyslop-potocki.pttk.pl  

By dotrzeć do bazy od strony głównego grzbietu - od południa należy przy schronisku na Przegibku wybrać czarny szlak biegnący w kierunku Rycerki i Soli. Po przejściu szczytów Będoszki Wielkiej i Praszywki Małej osiągamy przełęcz Przysłop Potócki, na której znajduje się baza. Najkrótsze dojście do bazy prowadzi z Rycerki Górnej Kolonii drogą nieznakowaną, która odchodzi od głównej tuż za budynkiem Leśniczówki. Inne ciekawe, choć nieco dłuższe, nieznakowane dojście prowadzi na Przysłop Potócki z Rycerki przystanek Słowioki wzdłuż doliny Rycerki do Leśniczówki Pawliki, skąd krótkim stromym podejściem w około pół godziny dotrzemy na przełęcz i do bazy. Zaś najbardziej oczywista droga na bazę prowadzi ze stacji kolejowej w miejscowości Sól, czarnym szlakiem przez Łysice (704 m.), Rycerkę Górną i Praszywkę Wielką.

Bez większego problemu dojdziemy stąd w jeden dzień do kilku znaczących schronisk PTTK tak licznych w Beskidzie Żywieckim m.in. na Wielkiej Raczy, Przegibku, Rycerzowej, Bacówki na Krawcowym Wierchu, Hali Boraczej, Lipowskiej czy Rysianki. W pobliżu bazy wybudowano nową bacówkę, gdzie można kupić oscypki.

Baza nie może funkcjonować bez bazowych. To oni pilnują, żeby owce nie wchodziły turystom do namiotów, gotują wodę na herbatę dla spragnionych wędrowców, szykują miejsce w namiocie dla zmęczonych długą wędrówką, a wieczorami opowiadają o swych górskich wyprawach.

Jeżeli ktoś chciałby zostać bazowym, może zgłosić się tel. 609 316 025, bądź e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zabierzcie swoje Pociechy ze sobą na bazy namiotowe!

Specjalnie dla nich PTTK ustanowiło Dziecięcą Bazową Odznakę Turystyczną PTTK. Dozwolona jest do lat 10 :) Wystarczy odwiedzić przynajmniej dwie Studenckie Bazy Namiotowe.

Źródło: www.chatki.com.pl

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły