Marzysz o ogromnych stopach zwrotu, samych udanych inwestycjach, wiecznej hossie czy sowitych dywidendach? To tak jak wielu inwestorów, którzy oczyma wyobraźni już wieszczą giełdowy sukces. Praktyka jednak jest zgoła odmienna. Niezależnie czy inwestujemy 5 000, czy 75 000 PLN, będą nowym na giełdzie warto pamiętać o pewnych zasadach i dobrych praktykach. Pozwoli to uniknąć gwałtownych porażek i szybkiej utraty kapitału.

 

Oto 11 dobrych zasad, którymi warto kierować się, będąc nowym inwestorem giełdowym.

11 zasad dla „nowego” na giełdzie

1. Graj swoimi środkami, które możesz stracić

Na giełdzie najlepiej inwestować własne pieniądze, które są częścią naszych oszczędności (absolutnie nie mogą to być wszystkie oszczędności). Zawsze gramy swoimi środkami, a nie pożyczonymi (nawet z banku), by ewentualna strata nie zrujnowała naszego budżetu i nie pozostawiła z ogromnymi długami.

2. Zaczynaj od małego inwestowania

Nie od razu handluj milionami. Najpierw warto grać niewielkimi kwotami i nauczyć się tej całej giełdy w praktyce. Przy okazji poznamy dobrze platformę transakcyjną (kliknij, aby przeczytać więcej), z której korzystamy.

3. Decyzje podejmuj samodzielnie

Unikaj ufania opiniom na forach czy grupach tematycznych, a tym bardziej internetowym guru, którzy za drobną opłatą podadzą ci na tacy spółki niosące złote jaja. Podejmuj decyzje samemu, a unikniesz wielu złości i rozczarowań. No i przed podjęciem decyzji, na pewno coś więcej się dowiesz na temat danej spółki czy branży.

4. Dywersyfikacja to fakt, a nie mit

Jako nowy gracz, pewnie jednym z pierwszych nowych terminów, które poznasz, będzie słowo dywersyfikacja, czyli zróżnicowanie naszych inwestycji. Nie graj wszystkimi środkami na jedną spółkę, wybierz kilka. Te kilka spółek niech też nie będzie z jednej branży (bo jak ona się załamie, to ucierpi cały twój portfel) - wybierz z dwóch czy trzech.

5. Unikaj nadmiernego ryzyka

Nie bądź chciwy. Lepiej zarobić mniej albo nie zarobić nic, niż tracić kapitał. Spekulacje są dobre dla dużych inwestorów czy bardzo doświadczonych graczy. Czasem lepiej jest wyjść z inwestycji szybciej i uniknąć popularnej zwały czy gwałtownej „ewakuacji” z danego papieru.

6. Pokora ponad zuchwałością

Jesteś nowy na giełdzie i do tej pory wszystkie twoje inwestycje okazały się sukcesem? Gratulacje, ale tak nie będzie zawsze i na pewno przyjdą gorsze momenty czy nietrafione decyzje. Dlatego miej się na baczności. Lepsza będzie pokora niż zuchwałość, jakim to wybitnym inwestorem już zostałeś.

7. Uważaj na „tanie” akcje

Masz na oku super tanie akcje spółki, która jest według ciebie mega niedowartościowana? Upewnij się najpierw, co mogło być przyczyną takiego spadki. Tanie akcje nie są tanie bez przyczyny. I pamiętaj, akcje nigdy nie będą tak tanie, by nie mogły być jeszcze tańsze

8. Graj według swojej strategii

Ustal swoją strategię, punkty wyjścia z inwestycji, zadowalające stopy zwrotu czy szacowany czas inwestycji. Niech Twoja strategia będzie regularnie aktualizowana i trzymaj się niej bardzo mocno – to zwiększy szanse na twój giełdowy sukces. Nie patrz na strategie innych osób, bo są tworzone według innych uwarunkowań i preferencji.

9. Ucz się na popularnych błędach

Inwestując, na pewno popełnisz wiele błędów, także tych popularnych (gra emocjami, zbytnia pewność siebie, nadmierne ryzyko, zapominanie o strategii) . Ucz się na nich wszystkich, a szybciej staniesz się lepszym i dojrzalszym inwestorem.

10. „Trend is your friend”

Często słyszana maksyma wśród inwestorów giełdowych. Ma w sobie wiele prawdy. Zawsze warto o niej pamiętać i grać z trendem, a nie przeciw niemu. Łatwiej jest iść z tłumem w jednym kierunku, prawda?

11. Czas i cierpliwość

Na giełdzie zarabia się powoli, cierpliwie i długo. Kto pragnie szybkich sukcesów, ten często szybko ponosi duże i bolesne straty. Na giełdzie są lepsze i gorsze cykle, dlatego czasem wejście na straty w krótkim terminie nie jest niczym szkodliwym. Ogólnie liczy się długoterminowy wynik naszego portfela.

Udostępnij Drukuj E-mail