Przekazujemy informację o proekologicznym projekcie: „Czyste powietrze” realizowanym przez Ministerstwo Środowiska. Projekt ten dotyczy poprawy jakości powietrza, mającego bezpośredni wpływ na jakość naszego zdrowia i życia. Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie.

W ramach programu ponad 3 mln domów ma zostać poddanych termomodernizacji.

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła, nowoczesne kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego. Ponadto zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Z kolei w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł.

Wnioski można składać od 1 sierpnia 2018 roku. Szczegóły na temat programu i składania wniosków znajdą Państwo na stronie MŚ  tutaj.

źródło filmiku i grafika w tle artykułu: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/

źródło informacji: rajcza.com.pl

 

Udostępnij Drukuj E-mail